Category : SHNETA

by Super Admin - 2 weeks ago

Vera e kuqe vret qelizat e kancerit

Por, Dr. Michael Nicholl nga Universiteti i Missourit-t në SHBA është duke i çuar përfitimet nga kjo pije një hap para – duke hulumtuar aftësinë e saj për t’i vrarë qelizat e kancerit. Ai gjeti se përbërësi më i madh në verë – resveratroli – bashk...

by Super Admin - 2 weeks ago

Po humbni peshë pa qenë në dietë? Ja pse ndodh kështu

Tё mbash nёn kontroll peshёn ёshtё sigurisht e dobishme, por kjo nuk do tё thotё qё duhet tё bёhemi skllav. Nё kohёn e tanishme, me gjithё aplikacionet e ndryshme si “food-tracking” e “weight-tracking” qё janё nё dispozicion, rreziku ёshtё mё shumё i...

by Super Admin - 2 weeks ago

Trembeni papritur kur jeni në gjumë? Kjo është arsyeja!

Quhet Hypnagogic jerk dhe ndodh kur muskujt, zakonisht tek këmbët kontraktohen me shpejtësi në mënyrë të pavullnetshme. Askush nuk e di në të vërtetë se përse ndodh megjithatë, ekzistojnë teori të ndryshme. Sipas Jason Ellis, profesor i shkencës së...

by Super Admin - 2 weeks ago

Kurrë mos i zini besë çadrës së plazhit! Ja arsyeja

Kjo ndodh për shkak që rrezatimi i rrezeve infra të kuqe të diellit deri në lëkurën tonë arrin në dy mënyra: – Drejtpërdrejt, si rrezatim diellor. – Indirekt, si rrezatim i cili është refuzuar nga sipërfaqja siç janë rëra, betoni, madje edh...

by Super Admin - 2 weeks ago

Pija magjike që lufton kancerin

 Kjo recetë u zbulua nga një kinez i cili kishte kancer të mushkërive. Atij ia rekomandoi këtë pije të fuqishme një herbalist kinez. Ai e konsumoi këtë pije për tre muaj dhe u bë shumë më mirë. Përbërësit e nevojshëm: 1 panxhar 1 karrotë 1...

by Super Admin - 2 weeks ago

Maska me ujë orizi që “zhduk” vitet në fytyrën tuaj

Orizi ka efekte jashtëzakonisht të dobishme për lëkurën tuaj pasi hidraton dhe zbut lëkurën dhe parandalon plakjen e parakohshme. Kjo maskë natyrale që ju sjellim më poshtë përbëhet nga orizi, mjalti dhe qumështi që sapo ta provoni, jemi të bindur s...

by Super Admin - 2 weeks ago

Lëngu i gjelbër për përtëritjen e organizmit

Përbërësit: 2 grushte spinaq (është i mirë për tru), gjysmë trangulli (hidraton, e pastron trupin dhe qetëson), një e katërta e trungut të selinos (është e mirë për eshtra), 1 degëz majdanoz (e mirë për qarkullim dhe zemër),  four gjethe të...

by Super Admin - 2 weeks ago

Ja pse duhet të konsumoni kivi

Dieta e dobët ushqimore është shkak për presionin e lartë të gjakut dhe për këtë arsye duhet të kujdeseni mirë për të. Hani ushqime të shëndetshme, zvogëloni futjen e kripës, yndyrës dhe do të rregulloni tensionin e gjakut lehtësisht. Një mënyrë e n...

by Super Admin - 2 weeks ago

Mos i ekspozoni nishanet në diell

Nishanet janë të zakonshme te njerëzit. Përgjithësisht personat me lëkurë të bardhë kanë tendencë të kenë më shumë nishane, mesatarisht nga 10 – 40. Mirëpo nishanet mund të bëhen të rrezikshëm kur zhvillohet afër tij melanoma, kanceri i lëkurës. Një...