Category : OPINIONE DHE EDITORIALE

by Super Admin - 2 weeks ago

Elvisi dhe Populli

Nga shumë reagime që mora në shkrimin tim “Letër studentëve të mi majtistë”, i vetmi që ia vlen të quhet reagim regular ishte teksti i Elvis Hoxhës, filoaktivist i Vetëvendosjes. Teksti i tij mund të lexohet te rubrika OpEd, në Gazeta Categorical dhe...

by Super Admin - 2 weeks ago

Mendimi express i Blerim Latifit

Tërë teksti i shkruar prej Blerim Latifit qëndron në dy linja: 1. Në metaforën e mallit të skaduar; 2. Në referencën te një teori politike e skaduar. Natyrisht që Blerim Latifi është shumë i shqetësuar për mallrat e skaduar në marketet e Kosovës. Me...

by Super Admin - 2 weeks ago

Dy fjalë për dosjet, Kadarenë dhe 'hakmarrjen' e Kakusë

Ndërsa me motrën e tij, Kadrien (Kakunë), kam kujtime te pashlyeshme, kur punonim bashkë, një herë e një kohë, tek gazeta "Albania".Megjithëse një grua e superkulturuar dhe me shumë personalitet, Kakuja e ka kaluar pjesën më të madhe të jetës së saj...

by Super Admin - 2 weeks ago

Gërdia nga Diaspora

Të kuptohemi në fillim, se kur flasim për diasporën ne veç po flasim për një grup shqiptarësh që kanë përfunduar në diasporë për shkak të një halli. Është vështirë të gjeni shqiptarë që për pikë të qejfit ka marrë familje edhe ka ikur me jetu jashtë...

by Super Admin - 2 weeks ago

#Ndaljagazin – Familja po të pret!

Rrugët janë kthyer në vrasësin më të madh në Kosovë. Pothuajse çdo tri ditë, një qytetar i Kosovës vdes në komunikacion. Jeta e tyre kthehet në një statistikë të tmerrshme. E tmerrshme për ne që i lexojmë këto statistika, e tmerrshme për familjet që...

by Super Admin - 2 weeks ago

Populizmi i Ramës dhe ambasadorët e Perëndimit

Tony Blair (ish-kryeministër i Britanisë dhe këshilltar i Edi Ramës, ref: “New York Occasions”) Një nga problematikat që po prodhon vera e 2017 është populizmi i kryeministrit, i cili po zhvlerëson rrufeshëm institucionet. Shohim se afishohen li...

by Super Admin - 2 weeks ago

Në Bruksel, jo në Beograd

Sa herë kanë nevojë të gjejnë fajtorin kujdestar për dështimet në Kosovë e Serbi, elitat politike të këtyre dy shteteve fajësojnë njëra-tjetrën. Për gjithçka që nuk ec mirë në Kosovë thonë se fajin e ka Serbia, e andej thonë se është problemi i Kosov...

by Super Admin - 3 weeks ago

Ndaj kujt kam fobi unë?

Kryeministri i Francës, ai që e udhëhoqi vendin e tij përgjatë Luftës së Parë Botërore, Georges Clémenceau, ka thënë se "lufta është një çështje shumë e rëndësishme, që t'u lihet në dorë gjeneralëve për të vendosur ". Në këtë linjë të mendimit, hi...

by Super Admin - 3 weeks ago

Investimet nga jashtë dhe korrupsioni

Duke qenë se tek shumë afaristë në diasporë është krijuar përcepcioni, jo gjithmonë i pabazuar, se në Kosovë mund të investosh vetëm duke korruptuar dikë, atëherë ata shpeshherë bien pre e këtyre mësitëve të krimit. Megjithatë, kjo nuk është krejt sk...

by Super Admin - 3 weeks ago

Letër studentëve të mi majtistë

Vetë natyra e polemikave është realisht e tillë. Vetëm në situatat ideale të komunikimit të Habermasit debati është puro racional. Në situatat reale, ndërkaq, aty përfshihen edhe përmbajtjet jomendore, emocionet, paragjykimet, interesat, zgjedhjet id...

by Super Admin - 3 weeks ago

Edi Rama me kosë në dorë

Ai paralajmëroi një aksion serioz policie kundër “feudeve të hashashit”, ai pohoi se shteti ka në dorë “listat emërore të trafikantëve” dhe deklaroi se ky do të jetë fundi i këtij fenomeni“që njollos vendin tonë”.Kjo, nismë të cilën e konfirmoi edhe...

by Super Admin - 3 weeks ago

Për Ilir Metën president

Vetë fakti që Meta është i pari njeri në politikën shqiptare, i cili i ka mbajtur të tria postet më të larta të shtetit, ka një kuptim. Shkurt, nëse ka një njeri që e njeh shtetin dhe që di ta bëjë detyrën e Presidentit ky është Meta dhe askush tjetë...

by Super Admin - 3 weeks ago

Shkruan Arianit Koci: Droni i drejtësisë mbi Ballistin

1. Droni me flamurin shqiptar në stadiumin në Beograd, në ndeshjen Serbi - Shqipëri, ishte veprim që shumëkujt ia ka zgjuar ndjenjat kombëtare. Në një formë është cilësuar si një fitore e jona ndaj Serbisë. Por, ky veprim në çdo shtet është i kundërl...