Category : LAJME

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

​Dy vite nga miratimi i Gjykatës Speciale

Ishin 82 vota professional, 5 kundër dhe 1 abstenim, që kësaj radhe i hapen rrugë Qeverisë t’i dërgojë edhe dy projektligje të tjera sa i përket Speciales.Ndërkohë, gjatë ditës ishte opozita ishte ajo që u tregua më e zëshmja në kundërshtimin e theme...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Skllavja e ISIS-it: Kështu përdhunohesh nga ISIS (Video)

Në vitin 2014, luftëtarët e ISIS sulmuan Jazidët, një grup etnik kurd në Irakun verior, duke vrarë burrat dhe duke kapur gratë si skllave seksi.Ekhlas, e cila ishte 14 vjeç në atë kohë, u përpoq të ikte, por nuk ishte mjaftueshëm e shpejtë. Ajo u rrë...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Para seancës, takohet Grupi Parlamentar i LDK-së

Takimi mbahet më kërkesë të shefit të Grupit Parlamentar, Avdullah Hoti.“Me kërkese te Kryetarit te Grupit Parlamentar  Avdullah Hoti, ju njoftoj se nesër më dt: 03.08.2017, në 9:00h mbahet takimi i Grupit Parlamentar në zyrën e grupit nr. C-303, në...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Europa goditet nga vala e të nxehtit afrikan, ja çka po ndodh

Turistët në plazhet e Kroacisë qëndrojnë poshtë çadrave dhe herë pas right here, kridhen në det për t’u freskuar. Me temperaturat që shkojnë deri në 40 gradë celsius në hije, shumë syresh e shmangin detin nga paraditja deri në pasdite vonë.“Në mesdit...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Ja çka po kërko Arabia Saudite rreth sulmit të 11 shtatorit

Në parashtresën pranë Gjykatës amerikane të Qarkut në Manhattan, avokatët të cilët e përfaqësojnë Arabinë Saudite pohojnë se prokurorët nuk mund të provojnë se Mbretëria i ka përkrahur njerëzit të lidhur me Al-Kaidën, e të cilët kanë kidnapuar aeropl...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Procedurat për konstituimin e Kuvendit

Kjo seancë, që pritet të fillojë të enjten, në orën 10:00, do të drejtohet nga deputeti më i vjetër dhe ai më i ri. Këtë privilegj do ta kenë Adem Mikullovci dhe Teuta Rgova. Adem Mikullovci do t`i rikthehet Kuvendit të Kosovës, aty ku në vitet e rë...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Dita e numrave

Koalicioni fitues PDK-AAK-Nisma, i cili mbi bazën e vendimit të Gjykatës Kushtetuese gëzon të drejtën e propozimit të kandidatit për kryetar Kuvendi, do ta bëjë publike emrin vetëm pak kohë para seancës, që nis në ora 10:00, shkruan sot “Koha Ditore”...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Katari blen 7 anije luftarake nga Italia

Sheikh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani bëri këtë njoftim në një konferencë shtypi me homologun e tij italian Angelino Alfano në Doha, pas bisedimeve rreth përpjekjeve për të dhënë fund një përçarje midis Katarit dhe katër shteteve arabe, transmeton...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Dyshime për trafikim, sekuestrohet varka gjermane

Nje video e xhiruar në orët e para të së mërkurës tregon varkën “Luventa”, në përkatësi të OJF-së gjermane Jugend Rettet, ndërsa kishte mbërritur në portin e Lampedusës në Siçili e rrethuar nga disa mjete të Rojës bregdetare. Organizata tha përmes n...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Zbulohet dokumenti, biseda e Isa Boletinit me sulltanin Hamid

Ky shkëmbim është marrë asokohe në gazetën shqiptare, «L’Albanie», me vendodhje në Gjenevë (Zvicër). Kjo e fundit e ka siguruar atë nëpërmjet korrespondentit të saj në Turqi. Biseda vë në dukje atdhedashurinë e Isa Boletinit, si dhe vizionin e tij n...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Danimarka deporton një grua vetëm pse kërkonte lëmoshë

Gruaja u arrestua në stacionin Nørrebro, Kopenhagen, në korrik, transmeton portali arbresh.information Ajo ishte dënuar edhe dy herë më parë për të njejtën akuzë. Gruas gjithashtu i është ndaluar hyrja në shtet për gjashtë vjet. Prokurori Marl...