Category : LAJME

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Parshikimi i motit për vikend

Në njoftim thuhet se do të mbajë mot me diell dhe me vapë. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 15-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës do të lëvizin ndërmjet 35-38gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes me...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Lushtaku viziton Lladrovcin

Në takim, Lladrovci, e falënderoi Lushtakun për angazhimin në drejtim të zhvillimit jo vetëm të Skënderajt, por edhe regjionit të Drenicës. “Drenica, gjegjësisht Skënderaj dhe Drenasi, me përkrahjen edhe të nivelit qendror, do të jenë komuna manne...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Rrëzohet aeroplani në Zvicër, ka të vdekur

Ky web site kontrollohet dhe menaxhohet nga Media Works. Të gjitha materialet , përfshirë fotografitë, janë të mbrojtura me të drejta autoriale të Media Works. Materialet janë për shfrytëzimin private tu...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Delawie takon udhëheqësit e Alternativës

“Sot në zyrat e Alternativës për takim ishte Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie. Në këtë takim ai u takua me Kryetaren e Alternativës Mimoza Kusari – Lila dhe nënkryetarin, Ilir Deda”, thuhet në komunikatë. Gjit...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Kosova shpëton nga kolapsi energjetik

Kjo sipas tij eviton krizën energjetike për të cilën ishte vetë Gjuka që kishte alarmuar para disa ditësh se Kosova mund të përballet me krizë energjetike, pasi ka vetëm edhe dy javë rezerva thëngjilli.“Sot kemi edhe dy familje, familja Grajçevci edh...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Sot mbahet seanca konsitutive e Kuvendit të Kosovës

Mandati i të parit të Kuvendit i takon PAN-it dhe PDK ka njoftuar se kandidat për këtë pozitë do të jetë Kadri Veseli, por kandidatura e tij është kundërshtuar nga dy partitë tjera, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. PAN ka njoft...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Veseli, test për Haradinajn

Zgjedhja apo jo e kryeparlamentarit është testi i parë me të cilin do të ballafaqohet i nominuari për kryeministër nga ky koalicion, Ramush Haradinaj. Kjo pasi, sipas njohësve të proceseve politike, nëse kandidati për kryeparlamentar arrin t’i marrë...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Mënyra më e lehtë për të marrë pasaportën zvicerane

Të huajt e brezit të tretë duhet të marrin më lehtë pasaportën e kuqe, por për këtë do të vendosin zviceranët më 12 shkurt. Nëse votohet në referendum, pengesat e shtetësisë do të tejkalohen për rreth 28.000 të huaj të gjeneratës së tretë, të cilët e...

LAJME / LAJME - 2 weeks ago

Rrëfimi i gruas që e abortoi fëmijën e paramilitarit serb

Nën urdhrat e paramilitarëve serbë, ajo dhe gjashtë familje të tjera vendosen në disa shtëpi të braktisura në një qytet të Kosovës. Të gjithë ishin fëmijë e gra. Për disa muaj janë dhunuar sistematikisht. Nuk u kursyen as fëmijët. Ajo është e bindur...